Neděle, 28 května, 2023
bydlení

/

EU má dohodu se Záhřebem o ražbě euromincí, Chorvati chtějí euro v roce 2023

Evropská komise a členské státy eurozóny podepsali v pátek Memorandum o porozumění s Chorvatskem, v kterém jsou načrtnuté praktické kroky, které této zemi umožní začít s výrobou euromincí, když dostane konečný souhlas se vstupem do eurozóny.

Podle tiskové zprávy EK jde o důležitý milník v úsilí Chorvatska zařadit se mezi země, kde se platí jednotnou měnou euro. V současnosti má eurozóna 19 členů, přičemž kromě Chorvatska se do tohoto klubu snaží dostat i Bulharsko a Rumunsko.

Memorandum bylo podepsáno ve slovinském městečku Brdo pri Kranju v rámci setkání ministrů financí eurozóny (Euroskupina). Jménem EU dokument podepsali výkonný místopředseda EK Valdis Dombrovskis, eurokomisař pro hospodářství Paolo Gentiloni a předseda Euroskupiny Paschal Donohoe. Na druhé straně memorandum podepsal guvernér Chorvatské národní banky Boris Vujcic.

Memorandum umožňuje Chorvatsku s pomocí eurokomise a členských států eurozóny provést všechny potřebné přípravy pro zajištění ražby euromincí. Do tohoto procesu patří výběr chorvatských národních návrhů na zadní straně euromincí, nákup a výroba razicích nástrojů a testovacích cyklů mincí až po opatření na distribuci euromincí a postupné stahování chorvatské kuny během přechodu na euro. Komise a národní mincovny eurozóny přenesou na Chorvatsko požadované autorská práva a zašlou nástroje na ražení mincí. Podobné memoranda o porozumění byly v minulosti podepsány i se Slovinskem, Kyprem, Maltou, Estonskem, Lotyšskem a Litvou, před jejich vstupem do eurozóny.

Kuna je od 10. července 2020 součástí mechanismu směnných kurzů (ERM II). Chorvatsko by se chtělo stát členem eurozóny nejpozději v roce 2023, deset let po vstupu do EU.