Neděle, 28 května, 2023
bydlení

/

Výstavba plynovodu Severní proud 2 byla dokončena

Výstavba plynovodu Severní proud 2 byla dokončena. Uvedl to ruský plynárenský koncern Gazprom s tím, že kompletní dokončení projektu potvrdil šéf společnosti Alexej Miller. Ten uvedl, že výstavbu plynovodu dokončili v pátek ráno.

Gazprom, jehož informaci zveřejnila agentura TASS, to oznámil čtyři dny poté, co konsorcium Nord Stream AG informovalo, že svařili poslední část potrubí. Podle Gazpromu by se prostřednictvím plynovodu Severní proud 2 mohlo přepravit v tomto roce 5,6 miliardy kubických metrů (m3) plynu. Jak informovala agentura Bloomberg, Gazprom plánuje začít přepravovat plyn od 1. října, přičemž v první fázi by transport suroviny zajišťovalo jedno potrubí. Do 1. prosince by už plyn měly přepravovat obě potrubí.

Severní proud 2 s kapacitou 55 miliard m3 ročně bude přepravovat plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře. Plynovod tak obejde Polsko i Ukrajinu, což podle USA, ale i některých evropských zemí zvýší závislost Německa a celé Evropské unie na dodávkách plynu z Ruska.

Projekt měl být původně dokončen dříve, výstavba se však koncem roku 2019 zastavila, když pro sankce USA projekt opustili švýcarské lodě, které kladli potrubí. V prosinci 2020 však Rusové výstavbu plynovodu obnovili.