Úterý, 21 března, 2023
bydlení

/

Inflace v Německu dosáhla téměř 28-leté maximuma, potvrdili statistici

včera 10:46 – Spotřebitelské ceny v Německu vzrostly v srpnu na nejvyšší úroveň téměř za 28 let. Uvedl to v pátek německý statistický úřad Destatis, který zveřejnil konečné údaje.
Spotřebitelské ceny v Německu vzrostly v srpnu na nejvyšší úroveň téměř za 28 let. Uvedl to v pátek německý statistický úřad Destatis, který zveřejnil konečné údaje.

Spotřebitelské ceny se v srpnu zvýšily meziročně o 3,9% po 3,8-procentním růstu v předchozím měsíci, informoval Destatis. Zároveň tím potvrdil předběžný odhad z 30. srpna. Jak uvedl server tradingeconomics, vyšší inflace než v srpnu byla zaznamenána v prosinci 1993.

Jak úřad dodal, důvodů vysoké míry inflace je několik. Nejvíce však vývoj spotřebitelských cen ovlivnilo postupné zotavování domácí poptávky a zrušení dočasně snížené daně z přidané hodnoty od července do konce prosince minulého roku.

Bez započtení nestabilních cen potravin a energií dosáhla inflace v srpnu 2,8%. Ceny energií se zvýšily o 12,6% a ceny potravin o 4,6%.

Harmonizovaná míra inflace zaznamenala v srpnu 3,4%, což představuje nejvyšší úroveň od července 2008, ve kterém stejně dosáhla 3,4%. Pro srovnání, v červenci činila 3,1%. I tyto údaje představují potvrzení předběžného odhadu z konce srpna.