Sobota, 27 května, 2023
bydlení

/

Nejdůležitější zprávy ze světové ekonomiky

Tisková agentura Slovenské republiky přináší redakční výběr nejdůležitějších zpráv ze světové ekonomiky, vydaných v ekonomickém servisu TASR v 36. týdnu 2021: Brusel 6. září – Ministři hospodářství a financí členských zemí EU v rámci pondělní videokonference přivítali pozitivní zhodnocení národních plánů obnovy a odolnosti České republiky a Irska ze strany Evropské komise. Ministři tak souhlasili oba národní plány písemným postupem po skončení videokonferencie.San Salvador 7. září – Salvador se v úterý stal první zemí na světě, která přijala Bitcoin za své oficiální platidlo. Podporovatelé tohoto kroku tvrdí, že sníží náklady při zasílání peněz do Salvadoru z ciziny, většinou z USA.

Kritici se naopak obávají praní peněz. Každý obchodník, který je na to technicky vybaven, musí Bitcoin akceptovat jako platidlo. Salvadorci rovněž budou moci v nejznámější kryptomene platit dane.Luxemburg 7. září – Po poklesu na začátku roku se ekonomika eurozóny ve 2. čtvrtletí zotavila o něco více, než se původně předpokládalo. Hrubý domácí produkt (HDP) eurozóny upravený o sezónní vlivy za tři měsíce od dubna do června 2021 mezičtvrtletně vzrostl o 2,2% a celé Evropské unie (EU) o 2,1%, uvedl evropský statistický úřad Eurostat. Revidoval tak vzhůru svůj předchozí odhad. V meziročním srovnání HDP eurozóny ve 2. čtvrtletí na sezónní upravené bázi stoupl o 14,3% a EU o 13,8% po snížení o 1,2% v obou regionech v předchozím štvrťroku.

Londýn 7. září – Britský premiér Boris Johnson oznámil v úterý plán zvýšení daní. Prostřednictvím vyššího zdanění zaměstnanců, firem a některých investorů chce zajistit finance na reformu systému zdravotní a sociální péče. Jeho plány vyvolaly nespokojenost mezi některými konzervativními politiky, podle kterých porušil slib, že daně se zvyšovat nebudou. Nesouhlas dali najevo i zástupci firiem.Washington 8. září – Růst ekonomiky USA se v červenci a srpnu mírně zpomalil, uvedla americká centrální banka (Fed). Důvodem byl nedostatek pracovníků a materiálů, stejně jako obavy ze šíření variantu delta nového koronavirus. Příčinou zpomalení bylo především to, že spotřebitelé méně chodili do restaurací, stejně jako omezení cestování a turismu ve většině distriktů, což odráží obavy o bezpečnost vyvolané šířením variantu delta nového koronavirus, uvedl Fed ve své Béžové knize (Beige Book) .Frankfurt nad Mohanem 9 . září – Evropská centrální banka (ECB) ve čtvrtek rozhodla o zpomalení nákupů dluhopisů v rámci svého pandemického programu nákupů aktiv (Pandemic Emergency Purchase Programme – PEPPOL). Ostatní parametry své měnové politiky ponechala beze změny.

Rada guvernérů tak ponechala klíčovou sazbu banky na nule, depozitní sazbu na -0,50 procenta a sazbu na jednodenní refinanční operace na 0,25 percenta.Moskva 10. září – Výstavba plynovodu Severní proud 2 byla v pátek ráno dokončena. Uvedl to ruský plynárenský koncern Gazprom s tím, že kompletní dokončení projektu potvrdil šéf společnosti Alexej Miller.