Pondělí, 20 března, 2023
bydlení

/

Je lepší rychlá půjčka, nebo kontokorent?

V životě mohou nastat situace, kdy by se hodilo mít nějaké finance navíc. Na trhu existuje mnoho možností, ze kterých si každý může vybrat. Bankovní i nebankovní společnosti nabízejí nespočet různých typů půjček, ale ne každá se hodí úplně na všechno. Zde nabízíme malé porovnání mezi klasickým typem úvěru a kontokorentem.

Co nabízí půjčka

Půjčky fungují na principu zapůjčení peněz, které se později s nějakým přídavkem vracejí. Tento typ půjčky je obzvláště výhodný, pokud peníze potřebujete opravdu rychle. Sjednání obvykle trvá pouhých pár minut a peníze můžete mít na vašem účtu již do hodiny, ne-li dříve.

Jako u jakékoliv jiné půjčky si i v tomto případě sjednáte výši zapůjčené částky a dobu splácení, která s sebou nese konkrétní úrok. Tyto půjčky se hodí na jednorázové použití, kdy předem máte jasně daný důvod, proč si ji pořizujete. Pokud potřebujete z ničeho nic trochu větší obnos, kdy se ale nebude jednat o každodenní záležitost, pak je půjčka bezpochyby určitě vhodnější.

Jak funguje kontokorent

Na rozdíl od úvěru získáváte při sjednání kontokorentu možnost používat peníze, které vlastně nikdy nebudete mít. Kontokorent vám dává možnost jít takzvaně do mínusu. Pokud potřebujete zaplatit trochu více než máte momentálně na účtu, pak díky kontokorentu můžete s tím, že si tak vytváříte dluh vůči vaší bance či poskytovateli. Tento dluh se dále smaže tak, že na účet vložíte peníze, a dostanete se tak ze záporných čísel.

Kontokorent je pohodlný při každodenním používání, protože nemusíte neustále řešit uzavírání nových smluv o úvěr. Avšak buďte při zacházení s touto možností velice opatrní. Může se snadno stát, že ztratíte přehled o výši vašeho dluhu a dostanete se tak do velmi vážných potíží. V tomto případě, totiž přijdete o úplně všechny finanční prostředky, které jste do té doby měli a dostat se z tohoto stavu není nic jednoduchého.

Důležité je vědět, co potřebujete

Pokud víte, že budete častěji chtít využívat možnost utratit více peněz, pak pro vás bude nejlepší si zřídit kontokorent. Avšak jedná-li se o záležitost, která se jednou vyřeší a udělá se za ní tlustá čára, pak je půjčka ihned bez pochyb bezpečnější a jistější varianta.

Pokud se rozhodnete si opravdu půjčit peníze, ať už u bankovní či nebankovní společnosti, pak si vždy musíte vše řádně promyslet a zvážit veškerá rizika. Když se ujistíte, že každý měsíc zvládnete splácet stanovenou částku, pak se nemáte u této půjčky čeho obávat.