Neděle, 28 května, 2023
bydlení

/

Spotřebitelské ceny v Česku vzrostly v srpnu nejvýrazněji téměř za 13 let

Spotřebitelské ceny v Česku vzrostly minulý měsíc téměř na 13-leté maximum. Důvodem je mimo jiné růst nákladů na bydlení a zvýšení cen pohonných látek. Poukázali na to v pátek zveřejněné údaje Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Meziroční míra inflace dosáhla v Česku v srpnu 4,1%, uvedl ČSÚ, jehož údaje zveřejnil server novinky.cz. To je nejvýraznější růst spotřebitelských cen od listopadu 2008. Výsledek překonal i odhady analytiků, z nichž většina počítala se setrváním inflace na červencové úrovni, kdy dosáhla 3,4%.

Ve srovnání se srpnem loňského roku vzrostly než ceny služeb, tak i zboží. „Ceny zboží se oproti srpnu minulého roku zvýšily o 3,6% a ceny služeb téměř o 5%,“ řekla Pavla Šedivá z ČSÚ. Oproti červenci vzrostly spotřebitelské ceny o 0,7%.

Mnohem více než před rokem platili Češi za stavební materiál, nájemné či energie. Náklady na nájemné vzrostly o 2,5%, vodného a stočného o 5,5%. Náklady na vlastnické bydlení vyskočily v důsledku vyšších cen materiálů o 8,2%.

Výrazně se zvýšily ceny pohonných látek. Růst v tomto případě dosáhl 19%.

Kromě nákladů na dopravu šly nahoru také ceny stravovacích služeb. Ty se meziročně zvýšily o 5%. Rostly také ceny tabáku a alkoholických nápojů, zejména piva. To zdražilo o 6,3%. ČSÚ zároveň upozornil na růst cen olejů a tuků, který dosáhl 13,2%.