Neděle, 28 května, 2023
bydlení

/

Ministři financí budou diskutovat o pandemii i udržitelnosti veřejných financí

Během pátku a soboty (11. 9.) se uskutečňuje zasedání ministrů financí eurozóny. Ti budou diskutovat o pandemii a i udržitelnosti veřejných financí. Zároveň jde o neformální jednání Rady Ecofin v Slovinsku pod taktovkou slovinského předsednictví. Na setkáních se zúčastní i slovenský ministr financí Igor Matovič (OĽaNO).

Jednání byla zahájena v pátek ráno zasedáním ve formátu Euroskupiny. Ministři financí eurozóny na úvod diskutují s předsedkyní výboru Econ Evropského parlamentu Irene Tinagliovou o hospodářské situaci v eurozóně. S prezentací vystoupí i ředitelka Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) Andrea Ammon. Pokračovat budou diskusí k řízení nerovnoměrného dosahu onemocnění COVID-19 včetně poučení z krize a následků pro eurozónu. Další diskuse bude zaměřena na usnadnění restrukturalizace v korporátním sektoru a proces obnovy po krizi pandemie nového koronavirus.

Následně budou jednání pokračovat neformálním zasedáním Rady Ecofin. Úvodem budou ministři financí EU během pracovního oběda diskutovat o použitelnosti blokchainových technologií a jejich přínosu pro digitální Evropu. Pak se uskuteční diskuse k tématu regulace ve finančním sektoru. Poslední téma pátečních ministerských diskusí bude zaměřena na podporu zranitelných zemí v boji s pandemií, a to v rámci tzv. možnosti směrování zvláštních práv čerpání v rámci Mezinárodního měnového fondu (MMF), přičemž jako řečník vystoupí jeho ředitelka Kristalina Georgievová.

V sobotu ráno budou ministři financí EU pokračovat diskusí na téma odolné obnovy ekonomik a fiskální úpravy, kde jako hlavní řečník vystoupí ředitel think-tanku Bruegel Guntram Wolff. Následně budou pokračovat poslední diskusí na téma zdanění v 21. století, kde jako hlavní řečník vystoupí nový generální tajemník Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) Mathias Cormann.