Neděle, 28 května, 2023
bydlení

/

Prodej firmy aneb proč se vyhnout ready-made společnostem?

Pokud máte v současné době k dispozici dostatečné množství finančního kapitálu, pak jistě přemýšlíte o rozšíření svých podnikatelských aktivit. Ideální možnost pro investici představuje prodej firmy, respektive koupě již fungující zavedené společnosti. Na trhu se však nachází nejenom prověřené firmy určené k prodeji, ale také takzvané ready-made společnosti, před jejichž koupí byste měli minimálně zbystřit.

Bezdlužnost

Prodej firmy je na dnešním trhu relativně běžný, neboť se řada lidí zabývá prodejem ready-made společností. Ty byly v drtivé většině případů založeny za účelem dalšího prodeje a jediným důvodem k její koupi je ušetření od administrativní zátěže. Navíc existuje relativně velké riziko, že ready-made společnost je zatížena skrytým dluhem, který po zakoupení přejde na vás. Firma na prodej s dluhem totiž není pro potenciálního investora zdaleka tak atraktivní.

Jaká je historie firmy?

Dalším opodstatněním důvodem k obezřetnosti u firmy na prodej je její historie. Řada ready-made společností má historii nejasnou, takže před jejím zakoupením nemáte žádný přehled o jejích minulých výdělečných aktivitách. Aby byla naplněna původní podstata ušetření od administrativní zátěže, neměl by v ready-made společnosti podnikat nikdo před vámi. V praxi je však velmi obtížné tento fakt dokázat.

Chcete fungující firmu bez rizika?

Máte-li skutečný zájem o aktivní firmy na prodej, pak byste se měli obrátit na specializovanou poradenskou společnost, která obchoduje pouze s pravými firmami. V jejím portfoliu nenajdete ani jednu účelově založenou ready-made společnost. Díky tomu se nemusíte obávat rizika, že byste si koupili firmu bez kapitálu nebo podnikatelský subjekt nevykazující žádnou či minimální výdělečnou činnost.

Prodej firem prostřednictvím specializované firmy nepředstavuje takřka žádné riziko. Nemusíte se tak zabývat problémy spojenými s ready-made společnostmi.