Neděle, 28 května, 2023
bydlení

/

Bank of England zvýší úrokové sazby nejpozději koncem roku 2022

Britská centrální banka zvýší úrokové sazby v závěru roku 2022, což znamená dřívější termín, než se původně předpokládalo. Navíc není vyloučeno, že ke zvýšení sazeb dojde ještě dříve. Poukázal na to nejnovější průzkum agentury Reuters.

Podobně jako další centrální banky i Bank of England (BoE) na začátku pandemie snížila úrokové sazby a spustila program kvantitativního uvolňování. Díky vysokému tempu vakcinace se však počet úmrtí výrazně snížil a život v zemi se rychle začal vracet do normálu.

To se odrazilo i na odhadech analytiků v oblasti vývoje úrokových sazeb. V předchozím průzkumu agentury Reuters v srpnu počítali s tím, že BoE zvýší hlavní úrokovou sazbu nejdříve v roce 2023. Srpnový průzkum potvrzoval odhady z července.

V nejnovějším průzkumu, který agentura Reuters uskutečnila ve dnech 6. až 9. září, nicméně analytici posunuli termín zvýšení sazby na 4. kvartál 2022. Očekávají, že ve 4. čtvrtletí příštího roku zvýší BoE klíčovou úrokovou sazbu z nynějšího historického minima na úrovni 0 , 10% na 0,25%. Navíc na dodatečnou otázku Reuters, zda v případě, že BoE přijde s prvním zvýšením úrokových sazeb v jiném termínu než ve 4. čtvrtletí 2022, očekávají dřívější nebo pozdější termín, až 80% z oslovených analytiků předpokládalo, že to bude dříve.